ANALIZA WYNIKÓW MAJOWYCH BADAŃ GEORADAROWYCH

30 czerwca 2008

Jak podawałem w poprzednich informacjach – w dniu 25 maja wykonane zostały dodatkowe badania georadarowe w obrębie piramidy mułowej w Hawarze. Badania zostały wykonane przez pracowników Instytutu Geofizyki Uniwersytetu w Kairze. Sprzęt użyty do tych badań był produkcji szwedzkiej z anteną 100 MHz, zdolną do penetracji (w warunkach piramidy w Hawarze) do 15 – 20 metrów w głąb ziemi. Tym razem badania wykonano dokładnie w miejscach wskazanych przez Lucynę Łobos, która zresztą wraz ze swoim mężem Billem Brownem, asystowała przy badaniach.

Surowe dane z tych badań przywieziono do Polski i zostały one poddane szczegółowej analizie w Instytucie Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego przez dra Adama Szynkiewicza. Wyniki, które dr Szynkiewicz dostarczył w oficjalnym raporcie do Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Kairze – są absolutną rewelacją. W bliskiej odległości od ścian piramidy mułowej (w rejonach, które w pierwszych, marcowych badaniach były pominięte) zostały stwierdzone ogromne anomalie, szczególnie od stony wschodniej i północnej. Dają one podstawę do dalszych badań w tym rejonie, włączając w to już badania archeologiczne.

Tydzień temu specjalna komisja Najwyższej Rady Starożytności (stworzona specjalnie do monitorowania badań w Hawarze) wydała pozwolenie na kolejny etap badań, który ma się rozpocząć w lipcu. O rodzaju badań i ich zakresie (odwierty? prace porządkowe? prace konserwatorskie? wykopaliska?) zdecyduje najbliższe spotkanie pomiędzy naukowcami Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Kairze, przedstawicielami Najwyższej Rady Starożytności i reprezentantami Fundacji „Dar Światowda”, która te badania w całości finansuje. Z tego powodu w dniach od 5 do 10 lipca pojedzie do Hawary Prezes Fundacji Andrzej Wójcikiewicz oraz Bill Brown, jako doradca techniczny.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Hawara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s