KOLEJNY WYJAZD DO HAWARY

12 lipca 2008

W dniach 5-10 lipca z kolejną wizytą do Hawary pojechali Andrzej Wójcikiewicz i Bill Brown. Celem wyjazdu było ustalenie z prof. Alaa Shaheenem planu dalszych badań przy piramidzie mułowej, ustalenie budżetu do końca roku oraz wyznaczenie miejsc do wykonania wierceń.

Ustalone zostało, że w dniach 2-5 sierpnia wykonane zostaną 4 geologiczne wiercenia badawcze, których celem będzie m.in. rozpoznanie litologii rejonu piramidy (do głębokości 20 metrów), oraz rozpoznanie hydrogeologiczne głębokości występowania poziomów wód gruntowych. Z ramienia Fundacji pojedzie na te badania Cezary Stachoń, inżynier z Warszawy, który kilkakrotnie, jako ochotnik, uczestniczył już w naszych wyjazdach do Egiptu.

W sierpniu przewidywane jest rozpoczęcie prac porządkowych wokół piramidy w Hawarze jako przygotowanie do wykopalisk. Przymiarka została zrobiona już w dniu 8 lipca, który można uważać za oficjalną datę rozpoczęcia prac wykopaliskowych (zdjęcie z rozpoczęcia prac w załączeniu). Najwyższa Rada Starożytności udzieliła już wszystkich niezbędnych pozwoleń na badania dla grupy egipsko-polskiej. W polskiej grupie są następujące osoby: Lucyna Łobos, William Brown, Andrzej Kapłanek, Adam Szynkiewicz i Andrzej Wójcikiewicz. Formalnie, do „polskiej” grupy należy również dr Reda Abdel Khaliefa z Egiptu, gdyż jest on archeologiem i egiptologiem, a obecność w grupie archeologa była jednym z wymogów Najwyższej Rady do wydania pozwolenia. Gdy szukaliśmy polskiego archeologa – żaden z tych, których staraliśmy się Projektem Cheops zainteresować nie wyraził chęci współpracy.

Jest to okres, kiedy w Egipcie jest bardzo gorąco – w czasie naszego pobytu temperatury sięgały 35-38o C. Egipcjanie twierdzą jednak, że praca fizyczna od g. 07:00 rano do około 13:00 jest możliwa. Cóż, są przyzwyczajeni do takich temperatur.

W czasie pobytu odwiedziłem również Ambasadę Polską w Kairze i odbyłem rozmowę z Sekretarzem Prasowym, Panem Karolem Leśniakiem oraz z Konsulem Panem Lesławem Werpachowskim. Ambasada obiecała wszelką pomoc – jest to niezwykle ciekawy projekt, z którego już teraz z pewnością możmy być dumni.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Hawara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s