ODWIERTY PRZY PIRAMIDZIE MUŁOWEJ W HAWARZE, ORAZ PIERWSZE ZNALEZISKA

Na początku sierpnia 2008 roku zostały wykonane dwa odwierty geologiczne przy piramidzie mułowej w Hawarze. Odwierty są jednym z elementów badań geofizycznych w celu sprawdzenia jakości podłoża w pobliżu piramidy, jak również stwierdzenia, czy i gdzie jest tam woda.

Ze strony Fundacji „Dar Światowida”, finansującej te badania pojechał jako obserwator inż. Cezary Stachoń z Warszawy, który był już kilkakrotnie w Egipcie z naszą grupą i doskonale zna teren. W załączeniu kilka zdjęć z badań wykonanych przez Cezarego. Analiza próbek ziemi z pobranych odwiertów jest obecnie opracowywana przez Wydział Geologii Uniwersytetu w Kairze – a wyniki będą podane w najbliższym czasie i przekazane do wiadomości naszej Fundacji i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Równolegle, po stronie wschodniej w pobliżu piramidy trwają prace związane z usunięciem zwałów piachu, gdzie georadar wykazał bardzo wyraźne anomalie. Prof. Alaa Shaheen przysłał ostatnio następujące informacje:

„Po zakończeniu odwiertów na południowej i wschodniej stronie piramidy, rozpoczęliśmy oczyszczanie i usuwanie piasku po stronie wschodniej. Odnalezione zostały pozostałości po greko-romańskich grobowcach, oraz takie rzeczy jak stare lampy, monety, naczynia, oraz ludzkie czaszki i kości. Usuwamy też ogromne nasypy piachu pozostawione po badaniach robionych 100 lat temu.

Planujemy również otwarcie Muzeum przy piramidzie w Hawarze, gdzie będziemy pokazywać odnalezione w czasie wykopalisk eksponaty.

Prof. Dr Alaaeldin Shaheen, Dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Kairze Dyrektor Generalny Egipsko-Polskiej Misji Archeologicznej”

Jest to o tyle ciekawe, że właściwe prace wykopaliskowe, czyli – kopanie głębiej, rozpoczną się prawdopodobnie dopiero pod koniec września lub na początku października, a prace wykonywane obecnie są tylko „oczyszczaniem terenu”. Jak nas poinformował dr Adam Szynkiewicz okres greko-romański przypada na lata 700 p.n.e. do około 400 n.e., czyli obecne znaleziska pochodzą z tego właśnie okresu.

Andrzej Wójcikiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Hawara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s