PRACE BADAWCZE I WYKOPALISKOWE W HAWARZE

Pomimo wysokich temperatur w Egipcie, prace porządkowe i wykopaliskowe w Hawarze prowadzone były przez cały sierpień, oraz nadal prowadzone są we wrześniu (pomimo okresu Ramadanu). Polegają one na usuwaniu górnych warstw piasku po wschodniej stronie piramidy mułowej. Jak informuje kierownik prac, dr Reda Haleem w niektórych miejscach odkryto zarysy ścian lub murów mogących być pozostałością grobowców (lub innych pomieszczeń) z okresu XX – XXIII Dynastii (tj. około 1000 lat p.n.e.)

Oczyszczanie i wywożenie piachu rozpoczęło się w pewnej odległości od piramidy i jest kontynuowane w kierunku samej piramidy i zauważonych w czasie badań georadarem największych anomalii. Odnaleziono już 5 mumii, oraz szereg przedmiotów ozdobnych takich jak figurki, szpilki do włosów, części naczyń, itp. Są to oczywiście drobne znaleziska, ale biorąc pod uwagę fakt, że jest to „wstęp” do właściwych badań, dają nadzieję na dużo bardziej znaczące odkrycia w najbliższej przyszłości, przy penetracji na głębsze poziomy.

Administratorzy „Forum” naszej strony internetowej otrzymali do zamieszczenia kilka zdjęć wykonanych przez Billa Browna, który pod koniec sierpnia 2008 roku wrócił z Egiptu. Zdjęcia ilustrują postęp prac w Hawarze, odkopane zarysy murów, oraz niektóre znaleziska.

Po oczyszczeniu „przedpola” wschodniej strony piramidy mułowej przyjdzie czas na głębsze wykopaliska w miejscach największych anomalii. Mamy nadzieję, że stanie się to już w drugiej połowie października. Pierwsze ciekawsze odkrycia powinny się pojawić na głębokości około 3 metrów. Dokopanie się do drugiego poziomu Wielkiego Labiryntu (wskazywanym przez Lucynę Łobos i georadar) powinno nastąpić przy wykopaliskach na głębokości około 15 – 20 metrów). Będę oczywiście informował o postępach prac oraz ilustrował je na „Forum” zdjęciami.

Następny wyjazd do Hawary członków naszej Fundacji planowany jest na październik 2008 roku (William Brown i Andrzej Wójcikiewicz).

SPRAWA OCHOTNIKÓW

Będąc w Hawarze będziemy również omawiali dokładnie sprawę ochotników do prac wykopaliskowych w Hawarze. Mamy już w biurze szereg podań zarówno z Polski jak i ze Stanów Zjednoczonych (z Chicago i z Nowego Jorku). W tej chwili wiemy, że okres oczekiwania na pozwolenie włączenia się w prace wykopaliskowe (tzn. załatwienie tzw. „security check”) wynosi co najmniej trzy miesiące. Dlatego sądzę, że pierwsze grupy ochotników pojadą do Hawary nie wcześniej niż w połowie stycznia 2009 roku. Każdy może oczywiście pojechać do Hawary jako turysta, nie może jednak wtedy brać udziału w pracach.

PODZIĘKOWANIE

Przy tej okazji chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierają nas finansowo wpłacając na konto naszej Fundacji zarówno drobne, jak i znaczniejsze kwoty. Prawie każdego dnia wpływają na konto Fundacji „Dar Światowida” przekazy pieniężne zarówno z Polski, jak i od Polonii w Stanach Zjednoczonych, i z innych krajów. Ten „wdowi grosz” jest z jednej strony wspaniałą energią, o której mówił En-Ki, a z drugiej strony pozwala nam na utrzymanie płynności finansowej i pokrycie kosztów wykopalisk, oraz prac badawczych w Hawarze. Dziękuję wszystkim Darczyńcom za Wasz wkład w Projekt Ratowania Ziemi.

Dziękuję też Polonii amerykańskiej i Fundacji „The Mysteries of the World” z Chicago za pomoc w finansowaniu przyjazdu delegacji naukowców egipskich do Polski (prof. Abdul Hadiego z Uniwersytetu w Kairze, oraz dra Redy Haleem – kierownika prac wykopaliskowych w Hawarze), oraz za pokrycie kosztów konferencji prasowej w Warszawie.

Andrzej Wójcikiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Hawara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s