Planowane wznowienie prac badawczych – listopad 2009

Jak już wspominaliśmy – w okresie od maja do września br. finansowana przez naszą Fundację Egipsko – Polska Misja Archeologiczna w Hawarze nie prowadziła żadnych prac ze względu na brak funduszy. Okazało się jednak, że w maju br. dr Zahi Hawass zdecydował się osobiście włączyć w badania przy piramidzie mułowej. Pod bezpośrednim kierownictwem Najwyższej Rady Starożytności zostały przeprowadzone prace wykopaliskowe w rejonie Hawary – po zachodniej stronie piramidy mułowej, poza kanałem, który przepływa koło piramidy (czyli – nie w rejonie, gdzie prowadzone są nasze badania – strona wschodnia, północna i południowa). Prace były prowadzone przez miesiąc i zostały wstrzymane. W rejonie badań odkryto szereg ogromnych głazów i murów, które są prawdopodobnie pozostałościami po strożytnym mieście Crocodilopolis (Miasto Krokodyli). Informacja o wykonaniu tych badań bardzo nas ucieszyła, gdyż świadczy o wielkim zainteresowaniu dra Zahi Hawassa tym rejonem i o jego zaangażowaniu w poszukiwanie legendarnego Wielkiego Labiryntu.

Jako delegat Fundacji „Mysteries of the World“ z Chicago (która tę podróż finasowała) oraz Fundacji „Dar Światowida“ William Brown (mąż Lucyny Łobos-Brown) pojechał do Kairu i do Hawary w celu przeprowadzenia rozmów z osobami, które ze strony egipskiej kierują „Projektem Hawara“. Bill był w Egipcie od 1 do 7 września. Odwiedził rejon przy piramidzie mułowej, zbadał obecną sytuację i przeprowadził szereg rozmów z dr Redą i prof. Shaheenem (Dyrektorem Generalnym Projektu).

Wiemy już, że wznowienie prac badawczych w Hawarze na podstawie podpisanej umowy pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem w Kairze – planowane jest na początek listopada br. Ze względu jednak na czasowe zatrzymanie prac, potrzebna jest do tego kolejna decyzja Stałej Komisji przy Najwyższej Radzie Starożytności w Kairze. Najbliższe zebranie Komisji planowane jest w pierwszej połowie października br. W okresie od 23 sierpnia do 23 września jest w Egipcie okres Ramadanu i stąd – żadne prace nie są obecnie prowadzone.

Przy okazji chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim Darczyńcom, którzy na konto naszej Fundacji wpłacali i wpłacają darowizny. Dzięki Waszym wpłatom Fundacja „Dar Światowida“ może już wywiązać się z zobowiązań wobec Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu w Kairze aby dalej kontynuować badania w Hawarze według ustalonego wcześniej przez Uniwersytety kosztorysu.

Andrzej Wójcikiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Hawara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s