Sytuacja w Hawarze i Egipcie

Pisząc tę notatkę muszę przyznać, że Egipt jest krajem, gdzie trudno cokolwiek na sto procent przewidzieć (w każdym razie jeśli chodzi o archeologię). Od dnia 1 listopada b.r. miały być kontunuowane prace badawcze w Hawarze, przez Egipsko – Polską Misję Archeologiczną. Pieniądze na badania już są, wszyscy (zarówno strona polska, jak i egipska) są gotowe do działania – a w rejonie piramidy mułowej ciągle brak jakiejkolwiek działalności naukowo-badawczej. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyną tej sytuacji jest brak decyzji ze strony Stałej Komisji Najwyższej Rady, która (zgodnie z przepisami w Egipcie) musi „uaktywnić“ dotychczasowe pozwolenie. Tak jak poinformował nas dr Reda Abdel Haleem, kierownik badań w Hawarze, Komisja zebrała się w dniu 25 października, ale ze względu na bardzo krótką obecność dr Zahi Hawassa na zebraniu – żadne decyzje nie zostały podjęte. Ponieważ Komisja zbiera się raz na miesiąc, musimy czekać do następnego zebrania, które odbędzie się w tym miesiącu. Mamy nadzieję, że tym razem zebranie będzie bardziej efektywne, jeśli chodzi o sprawy naszej misji archeologicznej.

DR ZAHI HAWASS MIANOWANY DOŻYWOTNIO SEKRETARZEM GENERALNYM NAJWYŻSZEJ RADY W EGIPCIE

Jak dowiedzieliśmy się z doniesień naszych przyjaciół z Egiptu, w dniu 28 października dr Zahi Hawass został mianowany przez Prezydenta Arabskiej Republiki Egiptu – dożywotnio Sekretarzem Generalnym Najwyższej Rady Starożytności oraz Wiceministrem Kultury w Egipcie. Decyzja jest dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem, gdyż ze względu na wiek – dr Hawass miał ustąpić ze swego stanowiska najpóźniej do końca maja 2010 roku. Przepisy w Egipcie, jeśli chodzi o stanowisko Sekretarza Generalnego, ograniczały wiek osoby, zajmującej tę pozycję, do 65 roku życia. Tak było do tej pory. Prezydent Egiptu, Hosni Mubarak, wydał jednak zarządzenie, że dr Hawass pozostanie na swoim stanowisku na czas – praktycznie – nieokreślony. Co to dla nas znaczy, jeśli chodzi o nasze badania i plany na przyszłość – w tej chwili nie wiemy. Mamy nadzieję, że dr Hawass włączy się aktywnie w nasze badania w Hawarze (co już częściowo uczynił w maju b.r.) oraz w Gizie. W tej chwili, jedyne co możemy zrobić, to pogratulować mu tej wyjątkowej nominacji.

Andrzej Wójcikiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Hawara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s