Aktualności z Egiptu

Zmiany w sytuacji egipskiej jeśli chodzi o Projekt Hawara posuwają się w prawdziwie „egipskim tempie“, w związku z czym pisanie w ostatnich miesiącach o tych sprawach w dziale „Nowości“ stało się frustrującym zajęciem. Otóż członkom Komisji Specjalnej w Najwyższej Radzie nie spieszy się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji. Według informacji uzyskanej od dr Redy Abdula, kierownika prac w Hawarze, Komisja miała się zebrać 25 listopada, aby podjąć odpowiednie decyzje… i decyzji nie było ze względu na brak „jakichś papierów“ (choć te od paru miesięcy czekają złożone w Najwyższej Radzie). Następne spotkanie Komisji ma być w grudniu… Tak więc musimy czekać następny miesiąc, a ewentualne wznowienie prac może być nie wcześniej, niż na początku stycznia 2010 roku… Takiego scenariusza nikt z nas nie przewidywał, ale nic nie możemy na to poradzić, gdyż bez decyzji Rady nikt na teren wykopalisk „z łopatą“ wejść nie może.

Kolejną informację, jaką otrzymaliśmy z Egiptu jest zmiana na stanowisku Dziekana Wydziału Archeologii na Uniwersytecie w Kairze. Dotychczasowy Dziekan, prof. dr Alaa Eldin Shaheen zakończył swoją trzyletnią kadencję i nowym Dziekanem zastała Pani prof. dr Azza Farouq, która od początku grudnia br. pełni tę funkcję. Nie wiemy jeszcze jaki to będzie miało wpływ na Projekt Hawara. Umowa pomiędzy Uniwersytetem w Kairze i Uniwersytetem Wrocławskim jest w dalszym ciągu aktualna, a co będzie dalej dowiemy się prawdopodobnie w najbliższym czasie.

W dniach 16 – 22 grudnia planuję osobiście wybrać się do Kairu i do Hawary na rozmowy z przedstawicielami Uniwersytetu w Kairze oraz z członkami Najwyższej Rady aby uzgodnić dalsze działania i dowiedzieć się jakie są dalsze możliwości naszej współpracy. Po powrocie obiecuję napisać sprawozdanie z wyjazdu i umieścić je w „Nowościach“.

Dziękuję za Waszą cierpliwość – wiem, że wielu z was może poczuć się (podobnie jak ja) sfrustrowani, że w „Egipcie nic się nie dzieje“. Chcę Was zapewnić, że dzieje się bardzo dużo i są to działania równie ważne (a być może nawet ważniejsze dla naszej sprawy) niż same wykopaliska w Hawarze. Są to rozmowy na poziomie kontaktów z poszczególnymi członkami Rady i tych osób, które mają dużo do powiedzenia w dziedzinie polityki i archeologii. Projekt Egipt będzie się rozwijał dalej… Tymczasem – trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość… W Fundacji już tego nauczyliśmy się z poprzednich doświadczeń. Teraz prosimy o to naszych czytelników i sympatyków…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Hawara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Aktualności z Egiptu

  1. Łukasz pisze:

    a ja chętnie pojadę, pozdrawiam, mente et malleo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s