Stan wykopalisk w Hawarze

Sytuacja przy piramidzie mułowej w Hawarze jest dokładnie taka, jak to było w kwietniu tego roku, kiedy wykopaliska zostały wstrzymane. Badania w Hawarze będą kontynuowane albo przez Uniwersytet w Kairze (umowa pomiędzy Uniwersytetami Wrocławskim i Kairskim jest ważna do 7 kwietnia 2010 roku), albo już bezpośrednio na podstawie umowy pomiędzy Fundacją „Dar Światowida“ a Najwyższą Radą Starożytności. Będziemy w dalszym ciągu finansować te badania, pod warunkiem, że strona egipska zgodzi się na kontynuację wykopalisk w miejscach, gdzie georadar wykazał największe anomalie po stronie wschodniej i północnej.

Ważne są też wykopaliska po stronie południowej, gdyż poziom wody w piramidzie mułowej i w okolicach wyraźnie się podwyższył, a w ubiegłym sezonie przygotowany został projekt (przez Billa Browna – męża Lucyny), odwodnienia tego terenu. Jeżeli dopływ wód gruntowych jest od południa (jak twierdzi En-Ki), wystarczy „przekierować“ tę wodę do znajdującego się obok kanału, aby osuszyć piramidę i wejść przez nią głębiej. Nie interesują nas badania po stronie zachodniej, gdzie dr Hawass w maju br. robił wykopaliska, które zostały wstrzymane po 30 dniach.
Kiedy będą wznowione badania w Hawarze? Czas jest dla nas bardzo ważnym elementem, ale tyle już podawaliśmy „terminów kontynuacji“, że biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich paru miesięcy – wolę nie podawać kolejnych. W Egipcie wszystko dzieje się w „czasie egipskim“. Wiele wskazuje na to, że Hawara ruszy jednak w styczniu 2010, Insha Allah (jak Bóg pozwoli).

Przy okazji chciałem raz jeszcze bardzo… bardzo serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy (pomimo tych wszystkich tegorocznych „zawirowań“) wpłacali i wpłacają na konta naszych Fundacji zarówno drobne, jak i bardziej znaczące kwoty… Dziękuję z całego serca. Wasze pieniądze dają nam poczucie pewności, że cel osiągniemy na czas…
Andrzej Wójcikiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Hawara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s