Egipt i Najwyższa Rada

Jak wiadomo, prace wykopaliskowe i badawcze w rejonie piramidy mułowej i Nekropolii w Hawarze zostały zatrzymane przez dr Zahi Hawassa w dniu 7 kwietnia 2009 roku. Mija więc już ponad rok od momentu, kiedy to się stało.

Od tego czasu przedstawiciele Fundacji „Dar Światowida“ przeprowadzili szereg rozmów i odbyli szereg spotkań w sprawie kontynuacji, nawet z samym Sekretarzem Generalnym Najwyższej Rady, dr Zahi Hawassem. Były obietnice wznowienia prac, były propozycje udostępnienia dla turystów i zajęcia się badaniami na terenie świątyni boga Ptah w Memfis (ze strony Najwyższej Rady) oraz remontu grobowca Heptep-Ra na terenie Trzech Piramid w Gizie (ze strony naszej Fundacji). Były propozycje od bardzo wysoko postawionych przedstawicieli Najwyższej Rady, podpisania bezpośredniej umowy pomiędzy polską Fundacją a Najwyższą Radą na te trzy projekty. W tej chwili mamy już koniec kwietnia 2010 roku i wszystko pozostaje na poziomie rozmów i negocjacji.

Zastanawiam się – jakie tutaj działają siły i naciski polityczne, dlaczego – pomimo ewidentnych korzyści wynikających z proponowanych projektów – te sprawy nie są jeszcze załatwione? Zastanówmy się:

Korzyści dla Egiptu:

 • Możliwość odkrycia wyjątkowych, światowej rangi znalezisk archeologicznych (Hawara, Memfis);
 • Wszystkie projekty finanasowane są przez polską fundację, a więc Egipt nie ponosi żadnych kosztów;
 • W odróżnieniu od innych międzynarodowych misji w Egipcie, polska strona nie stawia żadnych żądań jeśli chodzi o wykorzystanie potencjalnych znalezisk, oprócz wspólnych publikacji naukowych związanych z badaniami;
 • Wszystkie prace wykonywane są przez pracowników egipskich, a zaangażowanie z Polski polega na doradztwie i współpracy naukowej;
 • Zwiększenie zatrudnienia w rejonach, gdzie jest duże bezrobocie (Hawara, Memfis);
 • Ogromne uaktywnienie turystyczne rejonu, rzadko odwiedzanego przez turystów (Hawara), oraz dodatkowa atrakcja turystyczna w rejonie dużego ruchu (Memfis);
 • Prace renowacyjne przy zabytkach, które od wieków są kompletnie zaniedbane (Giza, Memfis, Hawara);
 • W przypadku znaczących znalezisk – Egipt staje się centrum zainteresowania świata.

Korzyści dla świata:

 • Potencjalnie nieobliczalne.

Czy ktoś potrafi więc wytłumaczyć jak to się dzieje, że pomimo tych wszystkich argumentów, z których strona egipska zdaje sobie doskonale sprawę, tak bardzo opornie załatwiane są wszelkie pozwolenia?

Są to oczywiście moje przemyślenia – ale chciałem się nimi podzielić z wszystkimi, którzy śledzą nasz projekt i wspierają nas w każdy możliwy sposób. Osobiście uważam, że trudności zostaną wreszcie pokonane i prace się rozpoczną. Pytanie tylko – kiedy? Jak wiemy – w kontekście naszych Projektów czas nie jest tu naszym sprzymierzeńcem.

Andrzej Wójcikiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Giza, Hawara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Egipt i Najwyższa Rada

 1. Miki pisze:

  odkryto tam podziemne miasto Reptilian, nigdy tam nie bedzie można prowadzić tego typu prac

 2. as pisze:

  Odkryjecie to na co Wam pozwolą i nic więcej. Czyli wielkie NIC. Tak naprawdę wszyscy zainteresowani wiedzą już prawie wszystko na temat kompleksu Hawara, dlatego zadaniem Najwyższej Rady jest nie dopuścić do jakiegokolwiek przecieku na ten temat do niekontrolowanych mediów, głównie internetu jako ostatniej oazy wolnej myśli. Najwygodniej jest pozostawić prace na becnym etapie pietrząc górę formalności i przeszkód nie do pokonania. Taka polityka zniechęcania jest bardzo skuteczna.

  Wszystko to wpisuje się w ogólnoświatowy trend embarga informacyjnego, którego treść przeznaczona jest dla pseudoelit, tzw”Illuminati”, krórzy uważają się za małą grupę oświeconych w kwestii prawdziwej historii Ziemii i naszej cywilizacji, oraz ją popredzających, oraz o zagospodarowaniu ukłądu Słonecznego i okolic. Obecna bajeczka musi się jeszcze chwilę potoczyć tak jak ją napisano…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s