Nowości – październik

Filia Fundacji „Dar Światowida“ w Kairze

Od lutego br. prowadzone są przez nas działania w celu stworzenia w Egipcie filii Fundacji „Dar Światowida“ i założenia w Kairze konta bankowego naszej Fundacji. Zdecydowaliśmy się na to, za sprawą sugestii ze strony egipskiej, gdy prowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami Najwyższej Rady Starożyności na temat wznowienia badań w Hawarze oraz rozpoczęcia badań w Gizie i w Memfis. Rozmowy w sprawie wspomnianych projektów wciąż trwają, niemniej jednak pomysł stworzenia filii jest przez cały czas realizowany przez wynajętego w Egipcie prawnika. Posiadanie filii w Kairze nie tylko ułatwi nam przekazywanie wszelkich finansów na prowadzenie dalszych projektów archeologicznych, ale jednocześnie „nobilituje“ w oczach egipskich władz daną organizację.

Ze uwagi na fakt, że w zeszłym roku zmienił się skład osobowy naszej Fundacji oraz należało uaktualnić nasz Statut (patrz dział „Fundacja Dar Światowida“), nowe dokumenty wymagały zarejestrowania i potwierdzenia przez Krajowy Rejestr Sądowy, co trwało aż do czerwca br. Oficjalne tłumaczenia przysięgłe tych dokumentów były niezbędne w Kairze, aby dopełnić wszelkich formalności. W tej chwili wszystkie potrzebne dokumenty są już złożone i przewidujemy, że proces rejestracji i założenia konta powinien zakończyć się w listopadzie.

Kair i Najwyższa Rada Starożytności

W okresie od 28 września do 5 października przebywałem w Kairze zarówno w celu założenia filii Fundacji „Dar Światowida“, jak i w sprawach dalszych wykopalisk. Wnioski, które wysnułem podczas licznych spotkań, zarówno z pracownikami Najwyższej Rady, jak i z archeologami, którzy pragną z nami współpracować – na razie nie napawają optymizmem. Niezależnie od ewidentnych korzyści dla Egiptu i dla egipskiej archeolgii, podania o wznowienie prac wykopaliskowych są „blokowane“ na poziomie kierownictwa Najwyższej Rady Starożytności. Pomimo nacisków zarówno ze strony archeologów, jak i opinii publicznej Sekretarz Generalny Rady, dr Zahi Hawass, najwyraźniej wstrzymuje wszelkie próby kontynuacji badań w Hawarze oraz innych projektów proponowanych przez nasze Fundacje.

Czy to znaczy, że Projekt Cheops, Misja Faraon należy już do historii? Że nie ma więcej szans na sponsorowane przez nas badania? Nie. Jak zwykle w takich wypadkach bywa, gdzie zamykają się jedne drzwi – otwierają się inne. Jakie to są „drzwi“ i na czym polega to „otwarcie“ poinformuję w późniejszym terminie. W każdym razie, wygląda na to, że zarówno badania w Hawarze, jak i prace w Gizie oraz… mamy nadzieję – na Ślęży mogą ruszyć jednocześnie. We wszystkich tych miejscach wystarczy wznowić wykopaliska – od kilku dni (Ślęża), do kilku tygodni (Giza), aby dotrzeć do interesujących nas obiektów archeologicznych.

Sesja publiczna w Chicago

W dniu 26 września br. odbyła się sesja publiczna w Chicago z udziałem Lucyny Łobos-Brown. Treść tej sesji została już przepisana i przesłana do nas przez Barbarę Choroszy. Jest już umieszczona na naszej stronie w dziale „Sesje“, jako sesja nr 108.
Andrzej Wójcikiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s