25 maja 2008 KOLEJNY WYJAZD DO HAWARY

18 maja 2008 roku do Egiptu ponownie poleciała grupa Fundacji „Dar Światowida”. W skład naszej delegacji weszły 3 osoby: Lucyna Łobos, Bill Brown oraz Andrzej Wójcikiewicz.

Celem tego wyjazdu było wykonanie dodatkowych badań georadarowych na terenie przylegającym do piramidy mułowej w Hawarze, dostarczenie stronie Egipskiej (Wydziałowi Archeologii Uniwersytetu w Kairze) oficjalnej analizy wyników badań georadarowych (GPR) z 18 marca 2008, oraz podjęcie decyzji „Co dalej?”.
Analiza marcowych wyników badań georadarowych, wykonana została przez dra Adama Szynkiewicza z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyniki są bardzo� bardzo interesujące. Największe anomalie zostały stwierdzone po północnej stronie piramidy, w miejscu, gdzie archeologowie twierdzą, że nie powinno być śladów Labiryntu. Właśnie tam, już na głębokości 12-17 metrów anomalie są jednak bardzo wyraźne. Według analizy dra Szynkiewicza mogą to być grobowce, komnaty, przejścia, tunele lub kanały. Aby stwierdzić – co tam rzeczywiście jest, trzeba zrobić wykopaliska.
Anomalie są również po południowej i wschodniej części piramidy mułowej, choć nie tak „gęste” i wyraźne. Ostatnie badania georadarowe zrobione były dość pobieżnie, gdyż w marcu ekipa badawcza miała na to tylko jeden dzień. Po stronie wschodniej (gdzie jest charakterystyczne „przecięcie” na piramidzie), południowej (od strony aktualnego, otwartego wejścia do piramidy) i zachodniej (od strony kanału Św. Józefa), wykonano tylko po jednym przekroju. Od strony północnej wykonane zostały trzy przekroje i to miejsce narazie – zbadano najdokładniej.
Przypominam, że największym problemem piramidy w Hawarze jest fakt, że głębsze jej poziomy są zalane wodą. Po wejściu do niej od strony południowej na głębokości około 2 metrów jest już widoczna woda. Jest ona czysta, co oznacza, że musi istnieć cyrkulacja i filtracja tej wody. Z tego powodu pierwszym celem badawczym tego Projektu jest znalezienie źródła dopływu wody i zbadanie możliwości odcięcia tego dopływu.
Wszystko wskazuje na to, że dopływ wody do piramidy i jej odpływ pochodzi z podziemnych kanałów. Badania georadarowe od strony południowej wykazały szereg anomalii, które mogą być właśnie tymi kanałami doprowadzającymi i odprowadzającymi wodę. Podczas obecnego pobytu Lucyna Łobos wskazała miejsca, gdzie jest dopływ wody do piramidy oraz miejsce, gdzie można tę wodę zatamować. Są to jak zwykle w jej przypadku – informacje otrzymywane ze „źródła nienaukowego” (patrz sesja nr 85). W tych właśnie miejscach zostały wykonane dodatkowe badania GPR w niedzielę, 25 maja.
Lucyna i Bill wracają do Polski w poniedziałek, 26 maja wraz z „surowymi danymi” z niedzielnych badań w Hawarze. Dane te będą ponownie analizowane w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przez dra Adama Szynkiewicza i przesłane do Kairu. Tam zostaną podjęte decyzje – co dalej. Sądzimy, że prace wstępne, oczyszczanie terenu z piasku, oraz inne, konieczne działania – rozpoczną się już w czerwcu i mogą potrwać do końca lipca (pomimo wysokich temperatur).
Prace te będą wykonywali pracownicy egipscy pod kierownictwem dra Redy Abdela Khaliefy, który do tej pory pełnił funkcję Inspektora Nadzoru na terenie piramid w Gizie z ramienia Najwyższej Rady Starożytności, a który obecnie, z ramienia naszej Fundacji i Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Kairze jest zatrudniony jako główny Kierownik prac na terenie Hawary.
Andrzej Wójcikiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Hawara. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s